Hangzhou a přesun do Šanghaje

25.10.2015 15:56

V malebném Hangzhou, které je podle Číňanů nejkrásnější město na světě (nebo alespoň bývalo ve 13. století, když zde údajně pobýval Marco Polo) - dokonce mají přísloví, že každý by měl alespoň jednou v životě navštívit toto nádherné město. Nádherné nepochybně bylo v onom zmiňovaném 13. století, kdy bylo hlavním městem tehdejší říše pod správou dynastie Song - nicméně i nyní se jedná o oblíbené výletní letovisko Číňanů, zejména těch ze Šanghaje, která je odsud vzdálená nějaké dvě až tři hodiny jízdy autobusem.
V Hangzhou je nejnavštěvovanější oblast bývalého centra města kolem Západního jezera, které je zhruba kulaté o průměru 3 km. Protože jezero vzniklo teprve před asi tisícem let nánosy v deltě řeky, často se vylévalo ze svých řehů, a tak lokální vládce nechal postavit dvě hráze přetínající jezero, které nyní nesou název po místních básnících. Jezero samotné a lokalita kolem byly častými náměty právě poezie a dalšího umění. Na jeho březích se nachází několik pagod a po zmíněných dvou hrázích prochází oblíbená cesta místních milenců - respektive teď už spíše davů turistů chtivých výhledu na jezero.
My jsme z výhledů příliš neměli - dneska bylo zataženo, což v překladu znamená, že vrstva smogu byla natolik hustá, že jsme místo výhledu na modré jezero, hnědočervené pagody a zelené kopce viděli šedou plochu se šedými obrysy kopců a občas vytušili i nějakou tu tmavě šedou pagodu. Nejprve nás autobusy zavezly do kopců na jihovýchodě jezera - za normálních okolností by zde byl krásný výhled na celou oblast, ale nebyl už víte proč. Po krátké procházce jsme odjeli na opačný konec (tedy severozápad) a tam dostali dvě hodiny volno, což bylo jen dobře, protože se jedná o místo s největší koncentrací památek tady v okolí.
Nejprve jsme se vypravili na hrobku generála Yue Fei - jedná se o slavného čínského patriota, který ve 12. století ubránil Čínu před nájezdníky, ale protože byl tak schopný a vlivný, tak se ho vládnoucí třída bála a nechala ho popravit (jeho syna postihl podobný osud) a teprve přes dvacet let po jeho smrti ho císař zbavil všech obvinění a nechal na jeho počest vystavit hrobku a komplex chrámů. Po hrobce jsme zamířili opět do kopců a vystoupali vysoko nad jezero k pavilonu Vycházejícího slunce (respektive odkud se měl východ slunce nad jezerem pozorovat, ale jelikož je pavilon obestoupený stromy, tak moc vidět není).
Pak jsme pokračovali do taoistického chrámu Baopu a po jeho prohlídce nám začalo docházet, že se nám celkem krátí čas - ještě jsme chtěli vylézt na vedlejší kopec k pagodě Baoshu a cestou zpět to vzít po jedné z hrází na jezeře. Ukázalo se, že mezi námi a pagodou nakonec stojí ještě Drahokamový kopec, který jsme si sice vylezli navíc, ale za to z něj byl krásný výhled jak na pagodu, tak na jezero (respektive ty jeho matné obrysy). Pak už jsme celkem pospíchali, až se z nás lilo, u pagody samotné se zastavili jen kráce a už jsme hopsali z kopce dolů na nábřeží. Plán jít po hrázi vzal nakonec za své, protože její začátek byl ještě hodný kus od nás a navíc byla na první pohled přecpaná turisty, a tak jsme si to zamířili zpět velmi svižným krokem pouze po nábřeží. Nakonec jsme to k našemu překvapení stihli jen o dvě minuty později než byl sraz, ale byli jsme mokří od hlavy až k patě (nekoupali jsme se v jezeře ale ve vlastní šťávě podporované místní vysokou vlhkostí).
Následně nás autobusy zavezly za město směr čajové plantáže (místní kraj je proslulý pěstováním Dračí studny), kde jsme měli oběd a následně správně turistické focení v kloboučku uprostřed čajové plantáže. Někteří lidé si koupili čaj, ale jiné (včetně nás) odradilo, že místnímu prodavači nejprve došly plechové krabičky a následně i sáčky, takže čaj sypal do obyčejných pytlíků - no koupili byste to za stovku jako dárek? Po procházce mezi plantážemi jsme už zamířili zpět k autobusům, které se vypravily směr Šanghai a po pár hodinách hopsání, kodrcání a troubení jsme se ocitli v jakési vedlejší uličce dříve nechvalně známé čtvrti Pudong. Máme to mít k metru asi kilometr, tak zítra uvidíme, jak to je ve skutečnosti. Dobrou noc, Šanghaji, zítra objevíme tvé krásy.